Haberler

 Ya Onlar; Ya da PestGO Yaşamınızda Hep Sizinle!

Medyadan, haşerat vakalarının ibretlik haberleri

Güpegündüz Lüks Lokanta Masasında ibretlik Fare olayı! Haberini okuyun!


Şahan Gökbakar'a
Lüks Et Lokantasında %10 Fare İndirimi yapıldı

(Kaynak Makale: Gecce.com)Sıcaklarla birlikte böcekler de artacak

Kadıoğlu, "Kuraklığın artması demek daha az yağış, sıcak hava dalgalarının daha uzun süreli ve şiddetli geçmesi, daha fazla böcek ve haşere üremesi, susuzluk, kıtlık ve daha çok orman yangını anlamına geliyor. Tüm bu değişimlerin sonucunda ise hastalık ve ölümlerde artış olacağı öngörülüyor." açıklamasında bulundu.

(Kaynak: Zaman)

Kene ısırığını önemsemeyen emekli işçi kurtarılamadı

Çorum merkeze bağlı Çomar Köyü'nde yaşayan Arslan Kepçeli'yi yaklaşık 10 gün önce göğsünden kene ısırdı. Hastalanan işçi emeklisi Kepçeli önce Çorum Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Yakınları, Kepçeli'nin kendisini ısıran keneyi peçeteyle tutup çıkararak yere attığını ve bunu önemsemediğini belirterek "Üç gün sonra birden ateşi yükselince hemen Çorum'daki hastaneye götürdük. Doktorlar keneden virüs bulaştığını söyleyip Ankara'ya sevk etti" dedi.

(Kaynak: Radikal)

Haşerat sıcağı sevdi

Herkesi bunaltan aşırı sıcaklar Adapazarı'nda yaşayan haşaratı memnun etti! Sakarya Caddesi üzerinde bulunan Mehmet Ali Özdemir'e ait bir toptancı dükkânındaki sinek ve böcek ilacı dolu sprey kutuları sıcaktan patladı. İtfaiye raporuna göre, sıcak nedeniyle içinde gaz halindeki kimyasalın aşırı genleşmesi sonucu infilak eden sprey kutular, bir anda dükkânı alev topuna çevirdi.

(Kaynak: Radikal)

Mısır toplayan kızın kulağına kene girdi

Antalya'nın Alanya ilçesinde (...) Sultan Akkaya'nın (16) isimli kız çocuğu mısır toplamak için evden çıkarak bahçeye gitti. Bahçesinde mısır toplayan Sultan Akkaya'nın sağ kulağında bir süre sonra ağrılar başladı. Kulağının ağrıdığını babasına anlatan Akkaya, çarşı merkezinde bulunan kulak, burun, boğaz (KBB) uzmanına götürüldü. Uzman doktor tarafından kontrolden geçirilen Akkaya'nın sağ kulağının içine kene yerleştiği tespit edildi. Kene başarılı bir operasyonla kulaktan çıkarıldı.

(Kaynak: Zaman)

Havalimanında kene

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Geliş bölümünde, bir partinin sandık görevlisi olan Meral Yücel, dün bacağında kaşıntı şikayetiyle havalimanındaki kliniğe başvurdu. Yücel'in yapılan muayenesinde, derinin altında kene olduğu belirlendi.

(Kaynak: NTVMSNBC)

Yılan ve akrep sokarsa ne yapmalı?

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Poliklinik Başkanı Prof. Dr. Mütasim Sungun uyardı: "Son zamanlarda aşırı sıcak nedeniyle çok sayıda akrep ve yılan sokma vakasıyla karşılaşıyoruz. Ormanlık alanlarda ve deniz kenarlarında daha dikkatli olun." Korunmak için kaya, ağaç kovuğu ya da oyuklardan uzak durulması gerektiğini belirten Sungun, şunları tavsiye etti:

"Otluk, mera ve arazilerde bebek ve çocukları yalnız bırakmayın. Akrep ve yılan sokmasında zehirlenen organı mümkün olduğunca hareketsiz tutun. Zehirlenen organın etrafını bol su ve sabunla yıkayın. Yaranın üzerini temiz bir bezle örtün ve sokulan yerin iki parmak yukarısına çok sıkı olmayan bir bandaj uygulayın. Yılan sokmalarında da, zehrin bulunduğu bölgeyi tam kalp hizasında tutun. Akrep sokmalarında bandaj veya turnike, yılan sokmalarında buz, bandaj veya turnike uygulayın. Hastaya herhangi bir madde yedirmeyin, içirmeyin. Yılanın soktuğu bölgedeki sızıntı şeklindeki kanamayı durdurmaya çalışmayın."

(Kaynak: Radikal)

Kenenin sebep olduğu 3 yeni hastalık bulundu

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Veteriner Fakültesi Parazitoloji Bölümü uzmanları, zehirli kenelerden insanlara bulaşabilen 3 tür hastalık daha tespit etti.

Babezioz (sığırlarda kan işeme, koyunlarda ağrıma ve sıtma) ve anaplazmoz (yüksek ateş) ve talveiyoz adı verilen hastalıklar, dalak operasyonu geçirenler, kanser hastaları ve HIV virüsü taşıyanlar için ölüm tehlikesi meydana getiriyor.

(Kaynak: Zaman)

Gurbetçilere kene kartından sonra aşı talimatı

Almanya'da yaşayan Türk vatandaşlarına kene kartından sonra şimdi de 'aşı olup Türkiye'ye gidin' önerisi yapılıyor.

İki doz halinde 2 aya yayılarak yapılan aşının Kırım Kongo kanamalı ateşi (KKKA) hastalığını önlediği yönünde ise bilimsel bir veri bulunmuyor. Konuyu ele alan Ankara Numune Hastanesi'nin sağlık personeli bu konuda gurbetçilere şu uyarıda bulunuyor: "KKKA'nın dünyada bir aşısı yok. Söylenen aşıyı olmanız keneye karşı sizi korumaz." Kenelerin yaban domuzlarıyla taşındığını belirten uzmanlar, sürek avı başlatılmasını isterken, kene bulunan alanların 'tehlike' levhalarıyla işaretlenmesinin hayati önem taşıdığına dikkat çekiyor.

(Kaynak: Zaman)

Yılanları öldürdük, fareler cirit atıyor

Yatağan ve Bergama'daki fare istilasını yorumlayan uzmanlar, bunun sadece küresel ısınmadan kaynaklanmadığını, insanların kendi elleriyle bu sonu hazırladıklarını söylüyor: Yılan, fare yer. Yılanları öldürdük, farelerin sayısı arttı.

(Kaynak: NTV-MSNBC)

Tarlayı fareler bastı

Yatağan ilçesinde tarlaları fare bastı. Üreticiler 14 bin dönüm araziyi talan eden farelere karşı nöbet tutmaya başlarken, Pınarbaşı Köyü Muhtarı Ali Hanay, "On binlercesi tarlalarda cirit atıyor. Topraktan fare fışkırıyor. 30 yıldır çiftçilik yapıyorum. Böylesini görmedim. Toprakta 50 santimetre arayla bir yuva var" dedi.

(Kaynak: Radikal)

Keneler ölüm saçıyor

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, kenelerin insanlara ölümcül olabilen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığını bulaştırdığını belirterek, bu hastalığın bir ilacı veya aşısı olmadığından, korunmanın çok büyük önem taşıdığını bildirdi.

(Kaynak: Star)

Kene, Erzurum'da 10 kişiyi daha ısırdı

Yozgat'ta dün iki kişinin ölümüne neden olan kene ısırması nedeniyle, Erzurum'da da 10 kişi hastaneye kaldırıldı. Tüm hastalarda Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı belirlendi. Erzurum'da son bir ayda 23 kişi aynı hastalık nedeniyle tedaviye alındı.

(Kaynak: NTVMSNBC)

Kargalar uçaklara yuva yaptı

Kargalar Atatürk Havalimanı'nı işgal etti. Kuşlar, Atatürk Havalimanı apronunda park halinde bulunan uçakların motorlarına yuva yapıyor. Kargaların havaalanı çevresinden uzaklaştırılması için bugüne kadar birçok yöntem denenmesine karşın hepsinin başarısızlıkla sonuçlanması Devlet Hava Meydanları İşletmeleri'nin (DHMİ) elini kolunu bağladı. Uzmanlar, kuşları kovalamak için, bio-akustik, görsel ve ultrasonic kuş kovucular ile lazer tabancaların gerektiğini açıkladı. Uçak Teknisyenleri Derneği Onursal Başkanı Sefa İnan, 'Kuşlar, motora giren havayı engelleyerek güç kaybına yol açıyor. Ayrıca, kuşlar kokpit camlarına çarparak camın çatlamasına, uçağın radarının bulunduğu bölgeye çarparak uçağın burnunun çökmesine ve radar sisteminin olumsuz etkilenmesine de neden olabilir" dedi.

(Kaynak: Akşam)

Mahalleyi keneler istila etti

Zonguldak'ın Çaydamar Mahallesi'nde bazı evler son bir haftadır kene istilasına uğradı. Semt sakinleri keneleri elektrik süpürgüleriyle çekerek, sıcak su dökerek ve yakarak yok etmeye çalışıyor.

(Kaynak: Hürriyet)

Kene var, meraya yayılıp oturmayın

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, kene ısırmalarına karşı vatandaşları, "meralarda yayılıp oturmayın, iyi örtünün" diye uyardı. Bakan, Ölümcül 'kırım-kongo kanamalı ateşi' hastalığına yol açan kenelere karşı en koruyucu önlemin 'örtünme' olduğunu vurguladı. Eker, özellikle mera gibi açık alanlara çıkan vatandaşlardan kısa kollu giysiler giymemelerini, uzun pantolonları tercih etmelerini ve mutlaka çorap giymelerini istedi. Eker, "Meralarda öyle yayılıp oturmamak lazım. Üzerinizde bir giysi olduğu zaman teninize etki edemiyor" dedi.

(Kaynak: Radikal)


Betül öğretmen de kene kurbanı

Tokat'ın Sulusaray İlçesi'ne bağlı Tutluca Beldesi'nde anaokulu öğretmenliği yapan Betül Kurt, 10 gün önce mide bulantısı, halsizlik gibi şikayetlerle hastaneye başvurdu. Betül Kurt, burada KKKA hastalığı ön tanısı ile bir süre tedavi altında tutuldu. Ancak durumu kötüleşen ve vücudunda kanamalar oluşan Kurt, dün ambulansla Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Hemen enfeksiyon hastalıkları servisinde tedavi altına alınan genç öğretmen, yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak bugün yaşamını yitirdi.

(Kaynak: Milliyet)

Kene Sivas'ta iki can aldı

Yozgat'a bağlı Yavuhasan Köyü'nde çifçilik yapan evli ve dört çocuk babası 37 yaşındaki Halil Tekin'i 10 gün önce hayvanları otlatırken kene ısırdı. Tokat Devlet Hastanesi'ne giden Tekin'in üzerinde bulunan kene çıkarıldıktan sonra evine gönderildi. Bir süre sonra yüksek ateş, mide bulantısı ve halsizlik nedeniyle tekrar hastaneye başvuran Tekin'e KKKA teşhisi konuldu. Hastanede tedavi altına alınan Tekin vücudunda kanama görülmeye başlayınca önceki gün Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (C.Ü.) Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi. Burada yapılan kontroller sonucunda Tekin enfeksiyon hastalıkları servisinde tedavi altına alındı. Durumunun ağır olduğu belirlenen Tekin yapılan tıbbi müdahale ve ilaç tedavilerine cevap veremeyince dün sabaha karşı yaşamını yitirdi.

(Kaynak: Radikal)


Farenin ısırdığı çocuk hastenelik oldu

Mardin'in Nusaybin İlçesinde, Yeşilkent Mahallesi'nde ikamet eden Savcı ailesinin 4 yaşındaki kızı G., farenin ısırması sonucu parmağından yaralandı. Babası Ramazan Savcı tarafından Nusaybin Devlet Hastanesi'ne götürülen küçük kız, pansuman yapıldıktan sonra taburcu edildi.

(Kaynak: MyNet)

Yastığını kaldırdı, altından et yiyen dev örümcek çıktı!

Keban DSİ Su Ürünleri Şube Müdürlüğü'nde su ürünleri mühendisi olarak görev yapan Fahrettin Yüksel, Değirmenbaşı Mahallesindeki lojmanın 4. katındaki evinin balkonunda otururken, oğlunun yastığı kaldırmasıyla altından örümcek çıktığını gördü.

Yüksel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, örümceği önce akrep sanarak terlikle öldürdüğünü söyledi.

Örümceğin ölmesinin ardından onun akrep olmadığını fark ettiğini belirten Yüksel, "İnternette 'Et yiyen örümcek' olarak arama yaptım. Araştırmada öldürdüğüm örümceğin cins ismi 'Solifogae' olarak belirtilen bir örümcekle aynı olduğunu gördüm. Örümceği ilçe tarım müdürlüğü yetkililerine gösterdim" dedi.

(Kaynak: Milliyet)

Leylekler uçak motoru parçaladı

İstanbul-Trabzon seferini yapan Airbus A-310 tipi uçağı, dün 149 yolcusuyla saat 09.40'ta Atatürk Havalimanı'ndan kalkıp tırmanışını sürdürürken, göç yolunda olan leylek sürüsüne girince geri dönmek zorunda kaldı. Leyleklerin çarpması sonucu uçağın sağ motor pal'leri zarar gördü. İki motorlu uçak geri dönerek tek motorla havalimanına indi.

(Kaynak: Hürriyet)

Ulukışla'da da dev örümcek bulundu

İncelemeye alınan örümceğin 'Solifuage' türünden olduğu belirlendi.

Gündüzleri gölgede saklanıp, geceleri dışarı çıktığı belirlenen örümceklerin insanları zehirleme özelliği olmadığı ifade edildi.

Ancak, et ısırıp koparabilecek kadar güçlü yapıları olan örümceklerin çocuklar için tehlikeli olabileceği belirtildi.

(Kaynak: Hürriyet)

Gece çıkıyor 1 metre zıplıyor et koparıyor

Ankara'nın Haymana İlçesi Çalış Beldesi'nde ortaya çıkan 10 santimetre büyüklüğündeki dev örümceklerin korkutucu özellikleri ortaya çıktı. Beldede yapılan çalışma sonrası, yakalanan örümcekler, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü Böcek Bilimi Merkezine gönderildi. Merkezde yapılan çalışmalar sonucunda, Haymana'ya korku salan örümceğin 'Solifugae' türünden olduğu belirlendi.

Zehirli olmadığı bildirilen örümceklerin, güneş battıktan sonra ortaya çıktıkları, çok hızlı hareket ettikleri ve 1 metreye kadar sıçrama özelliği olduğu bildirildi. 10 santimetreye varan büyüklüğü ve iri görünümleri nedeniyle halk arasında paniğe neden olan örümceklerin ısırabileceği, hatta et dahi kopartabildikleri vurgulandı.

(Kaynak: Hürriyet)

'Kene biyolojik silah'

Vatanperver Beraberlik Derneği Kırım Tatarları ve Nogay Türkleri Kültür Kolu Başkanı Dr. Fatih Karayandı, kene ısırması sonucu bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) virüsünün, 'biyolojik silah' olarak listelerde yer aldığını söyledi.

Adana'da özel bir hastanede beyin cerrahı olarak görev yapan Dr. Fatih Karayandı, ölümcül hastalığın 1944 yılında ilk kez Kırım'da görülmesi nedeniyle bu bölge ismiyle tıp literatürüne girdiğini, 1954 yılında Kongo'da aynı hastalığın salgın halinde yaşanması nedeniyle Kırım Kongo Kanamalı Ateşi adını aldığını belirtti.

Hastalığın 400 bin Türk'ün ana vatanı Kırım'dan sürgün edilmesinin ardından, Sovyet askerlerinde görüldüğünü anlatan Dr. Fatih Karayandı, kenelerin taşıdığı 'Nairovirüs' adlı virüsün, Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) tarafından açıklanan Kimyasal ve Biyolojik Terörizm Raporu'nda biyolojik savaş ajanları arasında gösterildiğini hatırlattı.

(Kaynak: Hürriyet)

Avustralya'da fareler uçağı istilâ etti

Avustralya'nın milli havayolu Qantas'ın bir uçağına giren fareler binlerce dolarlık hasara yol açtı. Qantas Havayolları'na ait Boing 737 tipi iç hat seferi yapan bir uçakta yaklaşık 4 hafta önce görülen fakat yakalanamayan fareler bu kez, uçağın Melbourne seferi srasında ortaya çıktı.

(Kaynak: Haber Vitrini)

 

Anasayfa | Biz Ne Değiliz! Ne Yapmayız! | BİREYSEL ÇÖZÜMLER | ÇÖZÜMLER | HAŞERATA YENİLMEYİN! | Hijyen ve Sanitasyon | TS EN IS0 22000 | Gece Yangınları | Kullanım Alanları | Haberler | Haşeratı Nasıl Etkiler | Siz Kararlıysanız | Teknolojilerimiz | NEDEN PestGO? | Ödülümüz | SİZİNLE TANIŞIYORUZ | Hakkımızda | PestGO Fare Haşere Güvenlik | PestGO Sineklere Karşı Güvenlik | PestGO Yaşam Alanı Güvenliği | PestGO Gıda Güvenliği | PestGO Hat Güvenliği | PestGO Enerji Güvenliği | PestGO Sanayi Güvenliği | PestGO Yangın Güvenliği | S.S. SORULARINIZ | Kullanma Kılavuzu | REFERANSLARIMIZ | BELGELER | İLETİŞİM |